PŘIJÍMACÍ řízení a zkoušky
1.) - Ze všeho nejdříve byste měli uvážit, zda by Vás daný obor bavil, zajímal a naplňoval - a zjistit si tedy o LOGOPEDII co nejvíce informací.
Doporučujeme např. navštívit Den otevřených dveří, kde se můžete i doptávat na to, co by Vás zajímalo.
2.) - Pokud Vás LOGOPEDIE zaujme, můžete si podat přihlášku ke studiu na Olomouckou Logopedii přes tento odkaz: → přihláška UPOL ←
Podání přihlášky je jednoduché a probíhá pouze online způsobem.
3.) - Po podání přihlášky ke studiu Vás bude čekat přijímací řízení, které se skládá z:
- PÍSEMNÉHO TESTU
- ÚSTNÍ ZKOUŠKY
Informace k přijímacím zkouškám na studijní program LOGOPEDIE
v otázkách a odpovědích
Jaké jsou podmínky pro přijetí ke studiu Logopedie v Olomouci?
- Maturitní vysvědčení, úspěšné zvládnutí písemné přijímací zkoušky formou národních srovnávacích zkoušek (SCIO), úspěšné zvládnutí Ústní zkoušky a doložení Vaší hlasové, řečové i sluchové způsobilosti (posléze doložené tzv. foniatrickým vyšetřením).
- Další doplňující informace najdete i na webových stránkách fakulty: → ZDE ←
V jakém období mohu konat příjímací zkoušku SCIO a který výsledek se mi bude počítat?
- Fakulta bude zohledňovat výsledky testů v době od 1. 12. 2023 až do 5. 5. 2024. V rámci napsaných testů SCIO se uchazečům vždy počítá ten nejlepší v testu dosažený výsledek z období od 1. 12. - 5. 5. 2024.
- Další informace najdete na stránkách Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci → ZDE ←
Kde je možné najít přihlášku ke studiu a do kdy ji lze podat?
- Přihláška se podává elektronicky online, najdete
ji na webové adrese → ZDE ←
- Přihlášku lze online podat až do 15. března 2024.
- (Po tomto datu již není možné se přihlásit ke studiu na nadcházející akademický rok 2024/2025 a je nutné vyčkat, až se na podzim 2024 otevře možnost podání přihlášky nové pro akademický rok 2025/2026.)
Kdy proběhnou přijímací zkoušky?
- Písemné zkoušky (SCIO): lze absolvovat dle Vašich preferencí z nabídky termínů SCIO kdykoliv v termínech od 1. 12. 2023 až do 5. 5. 2024.
- Ústní zkouška: v rozmezí od pondělí 3. 6. až do pátku 7. 6. 2024 (ústní zkouška proběhne klasicky prezenčně). POZOR! - Náhradní termín ústní zkoušky není !
Jaká témata se budou probírat na ústní části zkoušky?
- Na ústní zkoušce si uchazeč nejprve losuje část textu, na který pak po jeho přečtení reaguje na základě diskuse se zkoušejícím a jeho otázek a na základě svých vlastních zkušeností a informací z oblasti komunikace apod.
- Hodnotí se především celkový komunikační (komunikační, hlasový, řečový, a jazykový projev) a schopnost reagovat, případně rozumět pojmům zmíněným v textu apod.
Dále jsou volně diskutována témata zejména ve smyslu Vašeho vztahu/názoru k tématu komunikace, které můžete podložit informacemi z prostudované literatury či jiných zdrojů (např. elektronických - volně dostupných časopisů, sborníků apod.).
- Téma může být také předneseno zkoušejícím, který se samozřejmě může doptat na to, co bude považovat za podstatné.
Na co se ústní zkouška primárně zaměřuje?
- V rámci rozpravy je primárně zjišťováno, jaké jsou Vaše hlasové, řečové a jazykové komunikační schopnosti, které jsou nutnými předpoklady ke studiu programu Logopedie.
Je k ústní zkoušce něco doporučeno?
- Určitě je ideální si nejprve o komunikaci, jejích formách a odchylkách nebo oboru/vědní disciplíně Logopedie, něco zjistit. Můžete se totiž následně u přijímací zkoušky opřít o konkrétní informace nebo odkazy, a o to, co vás ze zjištěných informací zaujalo - co vás třeba upoutalo natolik, že byste se o tom chtěli dozvědět více, nebo např. co vás naopak překvapilo. Bude se vám tedy lépe během ústní zkoušky se zkoušejícím komunikovat.
- Je vhodné také případně uvést odkud danou informaci čerpáte (web, knížka, časopis, autor onoho příspěvku).
Existuje nějaký doporučený seznam literatury k ústní zkoušce?
- Ne, žádný takový seznam stanovený není.
- Je ponecháno na volbě uchazečů, aby si v dané oblasti vytvořili základní přehled - zajímali se o autory z oblasti komunikace, jejích poruch nebo přímo o základní zdroje, o logopedii (ne samozřejmě již o speciální učebnice, např. klinické).
- V tom, odkud čerpat, máte zcela volnou ruku, k ústní zkoušce není žádný doporučený seznam knih ani elektronických zdrojů.
- (Ústní zkouška není o zkoušení Vašich odborných znalostí, ty získáte až studiem u nás 🙂, ale má reflektovat Vaše hlasové a komunikační předpoklady a aktivní přístup a zájem o oblast komunikace, především řečové, ale i třeba mimoslovní, neverbální).
Kdy mám dokládat tzv. foniatrické vyšetření a o co se jedná?
- Potvrzení o zdravotní způsobilosti (foniatrické vyšetření) se dokládá až v den zápisu ke studiu (obvykle se jedná o konec srpna daného roku). Je to tedy až po úspěšném zvládnutí přijímacích zkoušek, až po získání informace, že jste byli navržení k přijetí ke studiu a je to den, kdy se dostavíte na univerzitu (respektive její fakultu), zapíšete se a oficiálně se tak od toho dne stáváte studentem dané VŠ.
- Foniatrické vyšetření vám vystaví specializovaný lékař - foniatr, případně ORL lékař s danou specializací či oprávněním.
- Ze strany Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pro něj neexistuje žádná šablona, postačí přinést tedy to, co vám přímo v ordinaci vystaví foniatr.
- Jako potvrzení slouží adekvátní lékařská zpráva daného odborníka. Na potvrzení je třeba uvádět zvolený program a formu studia (označí si sám uchazeč).
- Potvrzení vystavená před 1. 3. 2024 budou považována za neplatná.
Je lepší logopedické, nebo foniatrické vyšetření? Které z nich mám doložit?
- Foniatrické vyšetření.
- Foniatrické vyšetření vám může vystavit kterýkoliv vámi zvolený lékař - foniatr.
- (Logopedické vyšetření není zapotřebí, protože proběhne v rámci ústní části přijímací zkoušky.)